The Obelisk Gate, The Expanse, Arrival lead the 75th annual Hugo Awards

Contributed by
Aug 11, 2017

The 75th annual Hugo Awardsthe award for science fiction fans and the books and shows they love—have recently been announced. The big-ticket winner, for Best Novel, was The Obelisk Gate by N.K. Jemisin. This novel is the second book in Jemisin's Broken Earth series; the first book in the series, The Fifth Season, won her the Hugo Award in 2016. Congratulations on your winning streak, N.K. 

Other winners include Arrival for best film (well, Best Dramatic Presentation, Long-Form) and Syfy’s The Expanse episode “Leviathan Wakes” for best TV episode (aka Best Dramatic Presentation, Short-Form). We have the list for you, below.

Tor.com had the lion’s share of winners in the short story, novelette, and novella categories. But unusually, none of the classic “big name” magazines, that is, Asimov’s, Analog, and Fantasy & Science Fiction [N.B. I’m the humor competition editor for F&SF], have nominees. Neither do their popular online contenders, such as Lightspeed and Strange Horizons—although Strange Horizons itself was nominated for Best Semiprozine.

The Hugo Awards are handed out at Worldcon--the World Science Fiction Convention--which convenes every summer in a different location. Right now, the winners and losers have convened in Helsinki, Finland, where they will be fighting each other to the death. 

Oh, wait. That's not the 75th annual Hugo Awards. That's the 75th annual Hunger Games

Best Novel

WINNER: The Obelisk Gate by N. K. Jemisin (Orbit Books)
All the Birds in the Sky by Charlie Jane Anders (Tor Books / Titan Books)
A Closed and Common Orbit by Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager US)
Death’s End by Cixin Liu (Tor Books / Head of Zeus)
Ninefox Gambit by Yoon Ha Lee (Solaris Books)
Too Like the Lightning by Ada Palmer (Tor Books)

Best Novella

WINNER: Every Heart a Doorway by Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
The Ballad of Black Tom by Victor LaValle (Tor.com Publishing)
The Dream-Quest of Vellitt Boe by Kij Johnson (Tor.com Publishing)
Penric and the Shaman by Lois McMaster Bujold (Spectrum Literary Agency)
A Taste of Honey by Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)
This Census-Taker by China Miéville (Del Rey / Picador)

Best Novelette

WINNER: “The Tomato Thief” by Ursula Vernon (Apex Magazine, January 2016)
"Alien Stripper Boned From Behind By The T-Rex" by Stix Hiscock (self-published)
“The Art of Space Travel” by Nina Allan (Tor.com, July 2016)
“The Jewel and Her Lapidary” by Fran Wilde (Tor.com Publishing, May 2016)
“Touring with the Alien” by Carolyn Ives Gilman (Clarkesworld Magazine, April 2016)
“You’ll Surely Drown Here If You Stay” by Alyssa Wong (Uncanny Magazine, May 2016)

Best Short Story

WINNER: “Seasons of Glass and Iron” by Amal El-Mohtar (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
“The City Born Great” by N. K. Jemisin (Tor.com, September 2016)
“A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers” by Alyssa Wong (Tor.com, March 2016)
“Our Talons Can Crush Galaxies” by Brooke Bolander (Uncanny Magazine, November 2016)
“That Game We Played During the War” by Carrie Vaughn (Tor.com, March 2016)
“An Unimaginable Light” by John C. Wright (God, Robot, Castalia House)

Best Related Work

WINNER: Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016 by Ursula K. Le Guin (Small Beer)
The Geek Feminist Revolution by Kameron Hurley (Tor Books)
The Princess Diarist by Carrie Fisher (Blue Rider Press)
Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg by Robert Silverberg and Alvaro Zinos-Amaro (Fairwood)
The View From the Cheap Seats by Neil Gaiman (William Morrow / Harper Collins)
“The Women of Harry Potter” posts by Sarah Gailey (Tor.com)

Best Graphic Story

WINNER: Monstress, Volume 1: Awakening, written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)
Black Panther, Volume 1: A Nation Under Our Feet, written by Ta-Nehisi Coates, illustrated by Brian Stelfreeze (Marvel)
Ms. Marvel, Volume 5: Super Famous, written by G. Willow Wilson, illustrated by Takeshi Miyazawa (Marvel)
Paper Girls, Volume 1, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image)
Saga, Volume 6, illustrated by Fiona Staples, written by Brian K. Vaughan, lettered by Fonografiks (Image)
The Vision, Volume 1: Little Worse Than A Man, written by Tom King, illustrated by Gabriel Hernandez Walta (Marvel)

Best Dramatic Presentation – Long Form

WINNER: Arrival, screenplay by Eric Heisserer based on a short story by Ted Chiang, directed by Denis Villeneuve (21 Laps Entertainment/FilmNation Entertainment/Lava Bear Films)
Deadpool, screenplay by Rhett Reese & Paul Wernick, directed by Tim Miller (Twentieth Century Fox Film Corporation/Marvel Entertainment/Kinberg Genre/The Donners’ Company/TSG Entertainment)
Ghostbusters, screenplay by Katie Dippold & Paul Feig, directed by Paul Feig (Columbia Pictures/LStar Capital/Village Roadshow Pictures/Pascal Pictures/Feigco Entertainment/Ghostcorps/The Montecito Picture Company)
Hidden Figures, screenplay by Allison Schroeder and Theodore Melfi, directed by Theodore Melfi (Fox 2000 Pictures/Chernin Entertainment/Levantine Films/TSG Entertainment)
Rogue One: A Star Wars Story, screenplay by Chris Weitz and Tony Gilroy, directed by Gareth Edwards (Lucasfilm/Allison Shearmur Productions/Black Hangar Studios/Stereo D/Walt Disney Pictures)
Stranger Things, Season One, created by the Duffer Brothers (21 Laps Entertainment/Monkey Massacre)

Best Dramatic Presentation – Short Form

WINNER: The Expanse: “Leviathan Wakes,” written by Mark Fergus and Hawk Ostby, directed by Terry McDonough (SyFy)
Black Mirror: “San Junipero,” written by Charlie Brooker, directed by Owen Harris (House of Tomorrow)
Doctor Who: “The Return of Doctor Mysterio,” written by Steven Moffat, directed by Ed Bazalgette (BBC Cymru Wales)
Game of Thrones: “Battle of the Bastards,” written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Miguel Sapochnik (HBO)
Game of Thrones: “The Door,” written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Jack Bender (HBO)
Splendor & Misery [album], by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)

Best Editor – Short Form

WINNER: Ellen Datlow
John Joseph Adams
Neil Clarke
Jonathan Strahan
Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
Sheila Williams

Best Editor – Long Form

WINNER: Liz Gorinsky
Vox Day
Sheila E. Gilbert
Devi Pillai
Miriam Weinberg
Navah Wolfe

Best Professional Artist

WINNER: Julie Dillon
Galen Dara
Chris McGrath
Victo Ngai
John Picacio
Sana Takeda

Best Semiprozine

WINNER: Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, Julia Rios, and podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky
Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews
Cirsova Heroic Fantasy and Science Fiction Magazine, edited by P. Alexander
GigaNotoSaurus, edited by Rashida J. Smith
Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Catherine Krahe, Vajra Chandrasekera, Vanessa Rose Phin, Li Chua, Aishwarya Subramanian, Tim Moore, Anaea Lay, and the Strange Horizons staff
The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James

Best Fanzine

WINNER: “Lady Business,” edited by Clare, Ira, Jodie, KJ, Renay, and Susan
“Castalia House Blog,” edited by Jeffro Johnson
“Journey Planet,” edited by James Bacon, Chris Garcia, Esther MacCallum-Stewart, Helena Nash, Errick Nunnally, Pádraig Ó Méalóid, Chuck Serface, and Erin Underwood
“nerds of a feather, flock together,” edited by The G, Vance Kotrla, and Joe Sherry
“Rocket Stack Rank,” edited by Greg Hullender and Eric Wong
“SF Bluestocking,” edited by Bridget McKinney

Best Fancast

WINNER: Tea and Jeopardy, presented by Emma Newman with Peter Newman
The Coode Street Podcast, presented by Gary K. Wolfe and Jonathan Strahan
Ditch Diggers, presented by Mur Lafferty and Matt Wallace
Fangirl Happy Hour, presented by Ana Grilo and Renay Williams
Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts, produced by Andrew Finch
The Rageaholic, presented by RazörFist

Best Fan Writer

WINNER: Abigail Nussbaum
Mike Glyer
Jeffro Johnson
Natalie Luhrs
Foz Meadows
Chuck Tingle

Best Fan Artist

WINNER: Elizabeth Leggett
Ninni Aalto
Vesa Lehtimäki
Likhain (M. Sereno)
Spring Schoenhuth
Steve Stiles

Best Series

WINNER: The Vorkosigan Saga by Lois McMaster Bujold (Baen)
The Craft Sequence by Max Gladstone (Tor Books)
The Expanse by James S.A. Corey (Orbit US / Orbit UK)
The October Daye Books by Seanan McGuire (DAW / Corsair)
The Peter Grant / Rivers of London series by Ben Aaronovitch (Gollancz / Del Rey / DAW / Subterranean)
The Temeraire series by Naomi Novik (Del Rey / Harper Voyager UK)

John W. Campbell Award for Best New Writer

WINNER: Ada Palmer (1st year of eligibility)
Sarah Gailey (2nd year of eligibility)
J. Mulrooney (1st year of eligibility)
Malka Older (2nd year of eligibility)
Laurie Penny (2nd year of eligibility)
Kelly Robson (2nd year of eligibility)

(Via Tor.com)