Spider-Man: Into the Spider-Verse, cast
More info i
Credit: Sony Pictures

Into the Spider-Verse, The Calculating Stars, and fanfiction lead 2019 Hugo Award winners

Contributed by
Aug 19, 2019

The 2019 Hugo Awards, celebrating the greatest achievements in science fiction and fantasy of the last year, were handed out Monday at the 2019 World Science Fiction Convention in Dublin, Ireland, and as usual the big winners were a mix of big releases you've definitely heard of and a few things you should seek out if you haven't dug into them already. Among the 2019 winners are the first novel in a new series from an acclaimed genre writer, one of 2018's biggest superhero blockbusters, and a big victory for fanfiction creators everywhere. 

In the prose categories, Mary Robinette Kowal took home her fourth Hugo and her first for Best Novel for The Calculating Stars, the first book in her Lady Astronaut series which had already taken home the Nebula and Locus Awards for Best Novel. In the Dramatic Presentation categories, Spider-Man: Into the Spider-Verse took home Long Form award, adding to a trophy case that already includes a Golden Globe and an Academy Award for Best Animated Feature, while The Good Place took home the Short Form award for the acclaimed episode "Janet(s)," written by Josh Siegal and Dylan Morgan and directed by Morgan Sackett. The Good Place was nominated twice in the Short Form category, for "Janet(s)" and for the episode "Jeremy Bearimy."

Perhaps the most talked-about Hugo win of the night on social media, though, came in Best Related Work, a category which can include everything from nonfiction books to YouTube docuseries to podcasts. The 2019 Hugo went to Archive of Our Own, a project of The Organization for Transformative Works. Described by the OTW as "a fan-created, fan-run, nonprofit, noncommercial archive for transformative fanworks, like fanfiction, fanart, fan videos, and podfic," AO3 (as it is popularly known) features more than five million fan-created works generated by more than two million users working in more than 30,000 different fandoms. It is a monumental tribute to and space for fan creators everywhere, and its recognition on the Hugo stage is a very big deal. 

You can check out the full list of 2019 Hugo nominees and winners (in bold) below.

Best Novel

  • The Calculating Stars, by Mary Robinette Kowal (Tor)
  • Record of a Spaceborn Few, by Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager)
  • Revenant Gun, by Yoon Ha Lee (Solaris)
  • Space Opera, by Catherynne M. Valente (Saga)
  • Spinning Silver, by Naomi Novik (Del Rey / Macmillan)
  • Trail of Lightning, by Rebecca Roanhorse (Saga)

Best Novella

  • Artificial Condition, by Martha Wells (Tor.com Publishing)
  • Beneath the Sugar Sky, by Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • Binti: The Night Masquerade, by Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
  • The Black God’s Drums, by P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)
  • Gods, Monsters, and the Lucky Peach, by Kelly Robson (Tor.com Publishing)
  • The Tea Master and the Detective, by Aliette de Bodard (Subterranean Press / JABberwocky Literary Agency)

Best Novelette

  • “If at First You Don’t Succeed, Try, Try Again,” by Zen Cho (B&N Sci-Fi and Fantasy Blog, 29 November 2018)
  • “The Last Banquet of Temporal Confections,” by Tina Connolly (Tor.com, 11 July 2018)
  • “Nine Last Days on Planet Earth,” by Daryl Gregory (Tor.com, 19 September 2018)
  • The Only Harmless Great Thing, by Brooke Bolander (Tor.com Publishing)
  • “The Thing About Ghost Stories,” by Naomi Kritzer (Uncanny Magazine 25, November- December 2018)
  • “When We Were Starless,” by Simone Heller (Clarkesworld 145, October 2018)

Best Short Story

  • “A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies,” by Alix E. Harrow (Apex Magazine, February 2018)
  • “The Court Magician,” by Sarah Pinsker (Lightspeed, January 2018)
  • “The Rose MacGregor Drinking and Admiration Society,” by T. Kingfisher (Uncanny Magazine 25, November-December 2018)
  • “The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington,” by P. Djèlí Clark (Fireside Magazine, February 2018)
  • “STET,” by Sarah Gailey (Fireside Magazine, October 2018)
  • “The Tale of the Three Beautiful Raptor Sisters, and the Prince Who Was Made of Meat,” by Brooke Bolander (Uncanny Magazine 23, July-August 2018)

Best Series

  • Wayfarers, by Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager)
  • The Centenal Cycle, by Malka Older (Tor.com Publishing)
  • The Laundry Files, by Charles Stross (most recently Tor.com Publishing/Orbit)
  • Machineries of Empire, by Yoon Ha Lee (Solaris)
  • The October Daye Series, by Seanan McGuire (most recently DAW)
  • The Universe of Xuya, by Aliette de Bodard (most recently Subterranean Press)

Best Related Work

  • Archive of Our Own, a project of the Organization for Transformative Works
  • Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction, by Alec Nevala-Lee (Dey Street Books)
  • The Hobbit Duology (documentary in three parts), written and edited by Lindsay Ellis and Angelina Meehan (YouTube)
  • An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953- 2000, by Jo Walton (Tor)
  • www.mexicanxinitiative.com: The Mexicanx Initiative Experience at Worldcon 76 (Julia Rios, Libia Brenda, Pablo Defendini, John Picacio)
  • Ursula K. Le Guin: Conversations on Writing, by Ursula K. Le Guin with David Naimon (Tin House Books)

Best Graphic Story

  • Monstress, Volume 3: Haven, written by Marjorie Liu, art by Sana Takeda (Image Comics)
  • Abbott, written by Saladin Ahmed, art by Sami Kivelä, colours by Jason Wordie, letters by Jim Campbell (BOOM! Studios)
  • Black Panther: Long Live the King, written by Nnedi Okorafor and Aaron Covington, art by André Lima Araújo, Mario Del Pennino and Tana Ford (Marvel)
  • On a Sunbeam, by Tillie Walden (First Second)
  • Paper Girls, Volume 4, written by Brian K. Vaughan, art by Cliff Chiang, colours by Matt Wilson, letters by Jared K. Fletcher (Image Comics)
  • Saga, Volume 9, written by Brian K. Vaughan, art by Fiona Staples (Image Comics)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, screenplay by Phil Lord and Rodney Rothman, directed by Bob Persichetti, Peter Ramsey and Rodney Rothman (Sony)
  • Annihilation, directed and written for the screen by Alex Garland, based on the novel by Jeff VanderMeer (Paramount Pictures / Skydance)
  • Avengers: Infinity War, screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo (Marvel Studios)
  • Black Panther, written by Ryan Coogler and Joe Robert Cole, directed by Ryan Coogler (Marvel Studios)
  • A Quiet Place, screenplay by Scott Beck, John Krasinski and Bryan Woods, directed by John Krasinski (Platinum Dunes / Sunday Night)
  • Sorry to Bother You, written and directed by Boots Riley (Annapurna Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • The Good Place: “Janet(s),” written by Josh Siegal & Dylan Morgan, directed by Morgan Sackett (NBC)
  • The Expanse: “Abaddon’s Gate,” written by Daniel Abraham, Ty Franck and Naren Shankar, directed by Simon Cellan Jones (Penguin in a Parka / Alcon Entertainment)
  • Doctor Who: “Demons of the Punjab,” written by Vinay Patel, directed by Jamie Childs (BBC)
  • Dirty Computer, written by Janelle Monáe, directed by Andrew Donoho and Chuck Lightning (Wondaland Arts Society / Bad Boy Records / Atlantic Records)
  • The Good Place: “Jeremy Bearimy,” written by Megan Amram, directed by Trent O’Donnell (NBC)
  • Doctor Who: “Rosa,” written by Malorie Blackman and Chris Chibnall, directed by Mark Tonderai (BBC)

Best Professional Editor, Long Form

  • Navah Wolfe
  • Sheila E. Gilbert
  • Anne Lesley Groell
  • Beth Meacham
  • Diana Pho
  • Gillian Redfearn

Best Professional Editor, Short Form

  • Gardner Dozois
  • Neil Clarke
  • Lee Harris
  • Julia Rios
  • Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
  • E. Catherine Tobler

Best Professional Artist

  • Charles Vess
  • Galen Dara
  • Jaime Jones
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Yuko Shimizu

Best Art Book

  • The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition, illustrated by Charles Vess, written by Ursula K. Le Guin (Saga Press /Gollancz)
  • Daydreamer’s Journey: The Art of Julie Dillon, by Julie Dillon (self-published)
  • Dungeons & Dragons Art & Arcana: A Visual History, by Michael Witwer, Kyle Newman, Jon Peterson, Sam Witwer (Ten Speed Press)
  • Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art, ed. John Fleskes (Flesk Publications)
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse – The Art of the Movie, by Ramin Zahed (Titan Books)
  • Tolkien: Maker of Middle-earth, ed. Catherine McIlwaine (Bodleian Library)

Best Semiprozine

  • Uncanny Magazine, publishers/editors-in-chief Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, managing editor Michi Trota, podcast producers Erika Ensign and Steven Schapansky, Disabled People Destroy Science Fiction Special Issue editors-in-chief Elsa Sjunneson-Henry and Dominik Parisien
  • Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews
  • Fireside Magazine, edited by Julia Rios, managing editor Elsa Sjunneson-Henry, copyeditor Chelle Parker; social coordinator Meg Frank, special features editor Tanya DePass, founding editor Brian White, publisher and art director Pablo Defendini
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction, executive editors Troy L. Wiggins and DaVaun Sanders, editors L.D. Lewis, Brandon O’Brien, Kaleb Russell, Danny Lore, and Brent Lambert
  • Shimmer, publisher Beth Wodzinski, senior editor E. Catherine Tobler
  • Strange Horizons, edited by Jane Crowley, Kate Dollarhyde, Vanessa Rose Phin, Vajra Chandrasekera, Romie Stott, Maureen Kincaid Speller, and the Strange Horizons Staff

Best Fanzine

  • Lady Business, editors Ira, Jodie, KJ, Renay & Susan
  • Galactic Journey, founder Gideon Marcus, editor Janice Marcus
  • Journey Planet, edited by Team Journey Planet
  • nerds of a feather, flock together, editors Joe Sherry, Vance Kotrla and The G
  • Quick Sip Reviews, editor Charles Payseur
  • Rocket Stack Rank, editors Greg Hullender and Eric Wong

Best Fancast

  • Our Opinions Are Correct, hosted by Annalee Newitz and Charlie Jane Anders
  • Be the Serpent, presented by Alexandra Rowland, Freya Marske and Jennifer Mace
  • The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Fangirl Happy Hour, hosted by Ana Grilo and Renay Williams
  • Galactic Suburbia, hosted by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, and Tansy Rayner Roberts, produced by Andrew Finch
  • The Skiffy and Fanty Show, produced by Jen Zink and Shaun Duke, hosted by the Skiffy and Fanty Crew

Best Fan Writer

  • Foz Meadows
  • James Davis Nicoll
  • Charles Payseur
  • Elsa Sjunneson-Henry
  • Alasdair Stuart
  • Bogi Takács

Best Fan Artist

  • Likhain (Mia Sereno)
  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Meg Frank
  • Ariela Housman
  • Spring Schoenhuth

John W. Campbell Award for Best New Writer

  • Jeannette Ng (2nd year of eligibility)
  • Katherine Arden (2nd year of eligibility)
  • S.A. Chakraborty (2nd year of eligibility)
  • R.F. Kuang (1st year of eligibility)
  • Vina Jie-Min Prasad (2nd year of eligibility)
  • Rivers Solomon (2nd year of eligibility)

Lodestar Award for Best Young Adult Book

  • Children of Blood and Bone, by Tomi Adeyemi (Henry Holt / Macmillan Children’s Books)
  • The Belles, by Dhonielle Clayton (Freeform / Gollancz)
  • The Cruel Prince, by Holly Black (Little, Brown / Hot Key Books)
  • Dread Nation, by Justina Ireland (Balzer + Bray)
  • The Invasion, by Peadar O’Guilin (David Fickling Books / Scholastic)
  • Tess of the Road, by Rachel Hartman (Random House / Penguin Teen)

 

1944 RETROSPECTIVE HUGO AWARD FINALISTS

Best Novel

  • Conjure Wife, by Fritz Leiber, Jr. (Unknown Worlds, April 1943)
  • Earth’s Last Citadel, by C.L. Moore and Henry Kuttner (Argosy, April 1943)
  • Gather, Darkness! by Fritz Leiber, Jr. (Astounding Science-Fiction, May-July 1943)
  • Das Glasperlenspiel [The Glass Bead Game], by Hermann Hesse (Fretz & Wasmuth)
  • Perelandra, by C.S. Lewis (John Lane, The Bodley Head)
  • The Weapon Makers, by A.E. van Vogt (Astounding Science-Fiction, February-April 1943)

Best Novella

  • The Little Prince, by Antoine de Saint-Exupéry (Reynal & Hitchcock)
  • “Attitude,” by Hal Clement (Astounding Science-Fiction, September 1943)
  • “Clash by Night,” by Lawrence O’Donnell (Henry Kuttner & C.L. Moore) (Astounding Science-Fiction, March 1943)
  • “The Dream-Quest of Unknown Kadath,” by H.P. Lovecraft, (Beyond the Wall of Sleep, Arkham House)
  • The Magic Bed-Knob; or, How to Become a Witch in Ten Easy Lessons, by Mary Norton (Hyperion Press)
  • “We Print the Truth,” by Anthony Boucher (Astounding Science-Fiction, December 1943)

Best Novelette

  • “Mimsy Were the Borogoves,” by Lewis Padgett (C.L. Moore & Henry Kuttner) (Astounding Science-Fiction, February 1943)
  • “Citadel of Lost Ships,” by Leigh Brackett (Planet Stories, March 1943)
  • “The Halfling,” by Leigh Brackett (Astonishing Stories, February 1943)
  • “The Proud Robot,” by Lewis Padgett (Henry Kuttner) (Astounding Science-Fiction, February 1943)
  • “Symbiotica,” by Eric Frank Russell (Astounding Science-Fiction, October 1943)
  • “Thieves’ House,” by Fritz Leiber, Jr (Unknown Worlds, February 1943)

Best Short Story

  • “King of the Gray Spaces” (“R is for Rocket”), by Ray Bradbury (Famous Fantastic Mysteries, December 1943)
  • “Death Sentence,” by Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, November 1943)
  • “Doorway into Time,” by C.L. Moore (Famous Fantastic Mysteries, September 1943)
  • “Exile,” by Edmond Hamilton (Super Science Stories, May 1943)
  • “Q.U.R.,” by H.H. Holmes (Anthony Boucher) (Astounding Science-Fiction, March 1943)
  • “Yours Truly – Jack the Ripper,” by Robert Bloch (Weird Tales, July 1943)

Best Graphic Story

  • Wonder Woman #5: Battle for Womanhood, written by William Moulton Marston, art by Harry G. Peter (DC Comics)
  • Buck Rogers: Martians Invade Jupiter, by Philip Nowlan and Dick Calkins (National Newspaper Service)
  • Flash Gordon: Fiery Desert of Mongo, by Alex Raymond (King Features Syndicate)
  • Garth, by Steve Dowling (Daily Mirror)
  • Plastic Man #1: The Game of Death, by Jack Cole (Vital Publications)
  • Le Secret de la Licorne [The Secret of the Unicorn], by Hergé (Le Soir)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Heaven Can Wait, written by Samson Raphaelson, directed by Ernst Lubitsch (20th Century Fox)
  • Batman, written by Victor McLeod, Leslie Swabacker and Harry L. Fraser, directed by Lambert Hillyer (Columbia Pictures)
  • Cabin in the Sky, written by Joseph Schrank, directed by Vincente Minnelli and Busby Berkeley (uncredited) (MGM)
  • A Guy Named Joe, written by Frederick Hazlitt Brennan and Dalton Trumbo, directed by Victor Fleming (MGM)
  • Münchhausen, written by Erich Kästner and Rudolph Erich Raspe, directed by Josef von Báky (UFA)
  • Phantom of the Opera, written by Eric Taylor, Samuel Hoffenstein and Hans Jacoby, directed by Arthur Lubin (Universal Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Frankenstein Meets the Wolfman, written by Curt Siodmak, directed by Roy William Neill (Universal Pictures)
  • The Ape Man, written by Barney A. Sarecky, directed by William Beaudine (Banner Productions)
  • Der Fuehrer’s Face, story by Joe Grant and Dick Huemer, directed by Jack Kinney (Disney)
  • I Walked With a Zombie, written by Curt Siodmak and Ardel Wray, directed by Jacques Tourneur (RKO Radio Pictures)
  • The Seventh Victim, written by Charles O’Neal and DeWitt Bodeen, directed by Mark Robson (RKO Radio Pictures)
  • Super-Rabbit, written by Tedd Pierce, directed by Charles M. Jones (Warner Bros)

Best Professional Editor, Short Form

  • John W. Campbell
  • Oscar J. Friend
  • Mary Gnaedinger
  • Dorothy McIlwraith
  • Raymond A. Palmer
  • Donald A. Wollheim

Best Professional Artist

  • Virgil Finlay
  • Hannes Bok
  • Margaret Brundage
  • Antoine de Saint-Exupéry
  • J. Allen St. John
  • William Timmins

Best Fanzine

  • Le Zombie, editor Wilson “Bob” Tucker
  • Guteto, edited by Morojo (Myrtle R. Douglas)
  • Futurian War Digest, editor J. Michael Rosenblum
  • The Phantagraph, editor Donald A. Wollheim
  • Voice of the Imagi-Nation, editors Jack Erman (Forrest J Ackerman) & Morojo (Myrtle Douglas)
  • YHOS, editor Art Widner

Best Fan Writer

  • Forrest J. Ackerman
  • Morojo (Myrtle Douglas)
  • Jack Speer
  • Wilson “Bob” Tucker
  • Art Widner
  • Donald A. Wollheim

Make Your Inbox Important

Like Comic-Con. Except every week in your inbox.

Sign-up breaker
Sign out: